Naprawa magnetofonów szpulowych

Przez Lukasz, 19 Styczeń, 2023

Od czasu wynalezienia zapisu dźwięku na taśmie magnetycznej a w szczególności od czasu wprowadzenia zapisu z prądem podkładu i pierwszych magnetofonów AEG z lat 30 przez następne 50 lat magnetofony doszły do technicznej perfekcji.
Połączenie kunsztownej mechniki precyzyjnej z doskonałą elektroniką osiąga wyżyny jakości w produktach takich firm jak: Studer, Nagra,  AEG.  Niedościgniona dbałość o detale w sprzęcie studyjnym dająca szczególne wrażenia w czasie użytowania wymaga odpowiedniego podejścia do serwisu.  Poczynając od wyboru zamienników smarów które są aktualnie dostępne i nie zniszczą np. brązu czy danego plastiku, silnikach przesuwu taśmy z mikronowym pasowaniem części a kończąc na niskoszumowych wzmacniaczach z selekcjonowanymi elementami. Naprawa magnetofonów szpulowych to szczególne doświadczenie. Od pracy ze ściagaczem łożysk do selekcji elementów na charakterografie, pomiarze szumów własnych, od wagi do regulacji naciągu taśmy po pomiar zniekształceń w zależności od magnesowania czy prądu podkładu. 

W warsztacie dysponuję potrzebnymi narzędziami umożliwiającymi naprawę i regulację magnetofonów. Drobne Nagry czy Studery które trzeba przywieźć dostawczakiem znajdą u mnie bezpieczny pit stop w drodze na kolejne sesje nagraniowe.

Nie prowadzę sprzedaży samych głowic, na potrzeby serwisu staram się uruchomić kontakty branżowe.  Niestety oryginalne cześci stają sie coraz bardziej niedostępne i drogie. Głowice można w pewnych przypadkach wyszlifować przywracając jej profil i jeśli wystarczy materiału przywrócić charakterystykę zapisu/odczytu do wartości fabrycznych. Proces szlifowania przebiega z zastosowaniem odpowiednich folii o mikronowej granulacji ścierniwa.

 

Komentarze